Uncategorized

S autom na hory

S autom na hory

Ak sa chystáte s autom na hory a to najmä v zimnom období mali by ste Vášmu výletu venovať dostatočnú pozornosť. Predsa liezť do hôr v nehostinných podmienkach a vysokých nadmorských výškach po kľukatých stúpajúcich serpentínach si vyžaduje viac dôslednosti v príprave vozidla ako sa ísť previezť po rovnej diaľnici. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme na čo je dobre zamerať sa.

Zimné pneumatiky

Vec, ktorú netreba pripomínať hádam nikomu. Ísť na hory v zimnom období na letných kolesách by bola samovražda. Zmerajte hĺbku dezénu vašich pneumatík. A taktiež si pozrite ich rok výroby. Nemali by byť staršie ako 5 rokov. Potom pneumatika stráca svoje vlastnosti a malé lamelky tvrdnú čo zhoršuje priľnavosť. Vek pneumatiky zistíte podľa DOT čísla, ktoré nájdete na boku pneu. Skladá sa zo štyroch čísel z čoho prvé dve zobrazujú týždeň výroby a druhé dve rok výroby. Napr. ak je DOT 2817 znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 28. týždni v roku 2017. Určite si nezabudnite pribaliť aj snehové reťaze. Tie sa umiestňujú vždy na hnaciu nápravu (poväčšine na prednú nápravu, v prípade prémiových áut bmw, mercedes, porsche na zadnú).

Palivo

Zbystrite hlavne ak ste majiteľom naftového auta. Pri tankovaní pred odchodom na hory by ste mali natankovať naftu s primiešanými aditívami, ktorú znižujú teplotu tuhnutia nafty. Jednoducho nafta Vám nezamrzne. Alebo si môžete na benzínovej pumpe kúpiť aditívum a vliať ho priamo do hrdla nádrže.

Akumulátor

Ak máte staršiu autobatériu neriskujte a vymeňte ju. Pri teplote -20°C sa kapacita batérie znižuje až o 70%! Ak je baterka staršieho dáta výroby nemusíte s ňou už naštartovať. Ak sa predsa len rozhodnete ísť na zimnú dovolenku so staršou batériou prihoďte si do výbavy štartovacie káble. V núdzi ich pripojíte jednoducho na baterku nejakého dobráka a ten Vám pomôže so štartom. Červený kábel na plus pól a čierny na kostru teda mínus.

Škrabka a zmeták

Vo vyšších nadmorských výškach pochopiteľne častejšie sneží. Pripravte sa na to. Vo výbave by nemala chýbať lopatka, zmetáčik a škrabka. Ak vaše auto disponuje nezávislým kúrením je to veľké plus. Motor sa tak nebude trápiť pri naštartovaní a do auta si sadnete aspoň v akom takom teple.

Prevádzkové kvapaliny

Nesprávna voľba Vám môže „zarobiť“ na nemalé a hlavne nelacné problémy. Najdôležitejšie je skontrolovať si hustomerom chladiacu kvapalinu. Ten Vám ukáže aký je bod tuhnutia. V našich podmienkach je bežné, že nezamrzne do teploty -20 °C. Ideálne je odpustiť chladiacu kvapalinu a doliať čistý koncentrát, aby ste dosiahli cca -30 °C. Takisto nezabudnite ani na kvapalinu do odstrekovačov. Voľte zimnú zmes.

Cestovné poistenie a PZP kalkulačka

Ako sa hovorí čert nikdy nespí. Preto nezabúdajte aj na poistenia, ktoré Vám môžu asistovať pri neočakávaných situáciách a častokrát zachrániť od veľkých problémov. Poistenie na hory kryje napr. aj pátranie v horskom prostredí či vyslobodzovanie. Ľudské zdravie a život má prednosť pred nehmotnými vecami, ale myslieť treba aj na naše autá. Pred odchodom do hôr si overte krytie Vášho aktuálneho PZP resp. havarijného poistenia. Ak sa Vám krytie alebo cena aktuálneho poistenia nebude pozdávať môžete si ho zdarma online porovnať cez nástroj PZP kalkulačka.

You may also like...