Uncategorized

Manuálna alebo automatická prevodovka?

Manuálna alebo automatická prevodovka

Táto dilema trápi ľudstvo už niekoľko rokov a vodičov rozdelila na dva tábory. Jedni sú nadšencami automatickej prevodovky a jedni nedajú dopustiť na manuálnu. Prečo?

Automatická prevodovka

V posledných rokoch sa nezadržateľne dostáva do popredia práve automatika. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi to bola výsada výhradne pre luxusnejšie vozidlá, dnes je omnoho dostupnejšia a nachádza sa aj v modeloch nižšej strednej triedy. Hlavným dôvodom bude pohodlnosť a nenáročnosť pri riadení.

  1. Vhodná pre začínajúcich šoférov – pre nenáročnosť obsluhy je preto vhodná pre šoférov začiatočníkov, teda pre tých, ktorí si s manuálnou prevodovkou príliš „nesadli“. Pohýnanie do kopca je pri manuálnej prevodovke omnoho ťažšie než s automatickou. Tam jednoducho pustíte jeden pedál a jemne stlačíte ten druhý.
  2. Riadenie v nekonečných zápchach – Ďalšou veľkou výhodou je pohybovanie sa v zápchach. S automatikou to nie je žiaden problém – je to iba o spomínaných dvoch pedáloch, avšak pri manuálnej prevodovke je nutné neustále opakovať úkony so stláčaním spojky, radením jednotky, zase stláčaním spojky… V nekonečných zápchach to môže byť náročné nielen pre vás, ale aj pre vašu spojku.
  3. Nezaťažujete ruky – tým, že nemusíte neustále prehadzovať rýchlosti sa vaša pozornosť lepšie sústredí na situáciu na ceste (pokiaľ sa nevenujete inej činnosti, ktorá práve naopak vašu pozornosť od cesty odvedie, napr. telefonovanie).
  4. Pohodlie, luxus a elegancia – BMW, Mercedes, Jaguár – automatické prevodovky sú neoddeliteľnou súčasťou luxusnejších vozidiel, kde sa manuálna prevodovka jednoducho nehodí.
  5. https://www.youtube.com/watch?v=-2Mfc0NMuNU

Manuálna prevodovka

  1. Pôžitok z jazdy – Zástancovia manuálnej prevodovky tvrdia, že s automatickou prevodovkou si jazdu jednoducho neužijú. Manuálnou prevodovkou sa lepšie zapoja do cestnej premávky a sami rozhodujú, pri akých otáčkach je vhodné rýchlosť preradiť tak, aby to bolo k motoru šetrné a primerané vašej jazde.
  2. Nižšia cena – Pokiaľ máte fixne stanovený rozpočet, voľba prevodovky vám ho výrazne pomôže dodržať. Pri kúpe auta je tento faktor mimoriadne dôležitý, pretože za automatickú prevodovku si musíte výrazne priplatiť.
  3. Lacnejšia údržba – vo všeobecnosti platí, že čím je systém zložitejší, tým nákladnejšia bude údržba a oprava. Presne tak to je pri automatickej prevodovke, ktorá aj pri tomto faktore ostáva znakom luxusu. Manuálna prevodovka je menej zložitá, jej oprava bude ľahšia a teda aj menej finančne náročná.
  4. Spotreba benzínu – Pokiaľ si nekupujete najnovší model automatickej prevodovky, bude sa vás dotýkať aj tento faktor. Najmä pri starších modeloch totiž platí, že auto s automatickou prevodovkou má vyššiu spotrebu benzínu ako manuál.
  5. Väčšia kontrola nad vaším vozidlom – Posledný argument je platný najmä pre pôžitkárov jazdy s manuálnou prevodovkou – títo vodiči chcú svoju jazdu lepšie precítiť, sami rozhodujú o prevode a prispôsobujú ho svojej jazde. Pri automatickej prevodovke sa môže stať, že jemne pochybí a preradí vysokú rýchlosť, čím sa zvýši opotrebenie motora.

Svoj názor si musíte vytvoriť sami, pokiaľ možno ešte pred samotnou kúpou, pretože ako sme už spomínali, určite sa táto voľba odrazí na cene. Automatické prevodovky sú však čoraz dostupnejšie a dokonalejšie. Na druhej strane pri voľbe manuálu stačí iba cvik a vaša jazda môže byť taktiež bezchybná.

Vplyv typu prevodovky na PZP

Typ prevodovky nemá priamy vplyv na cenu a výpočet PZP. No nepriamy súvis to má. Automatické prevodovky sa konfigurujú skôr do luxusnejších áut s vyšším výkonom, väčším objemom motora a vyššou hmotnosťou. Čo už na výpočet ceny PZP má vplyv. Viac o tom ako vypočítať cenu PZP sa dozviete na webe poistit.sk, kde viac v záložke PZP online kalkulačka.

Údržba auta po zime

dlhých zimných mesiacoch kedy sa na autá zabúda prichádza teplá slnečná jar, kedy si množstvo šoférov spomenie, že aj ich autá potrebujú aspoň základnú starostlivosť. Zimné obdobie dáva našim štvorkolesovým miláčikom riadne zabrať. Kamienky, posypová soľ, mrazy, dlhšie zahrievanie motora, väčšie opotrebenie náprav skrz výtlkov atď. Jar je ideálne obdobie na to, aby sme skontrolovali všetko podstatné. Spojiť to môžeme s prezutím na letné pneumatiky a využiť tak čas efektívne.

Zamerajte sa v prvom rade na brzdový systém. A to koróziu brzdových rúrok a preslabenie gumových hadičiek. Vizuálne skontrolujte silentbloky a všetky súčiastky vyrobené z gumy.

Skontrolujte si autobatériu, v niektorých prípadoch je ju vhodné nechať po zime dobiť. Pri prezúvaní pneumatík odporúčame aj geometriu. Nové pneumatiky sa tak budú opotrebovávať rovnomerne čím zaručíte ich predlženie životnosti. Kontrola by nemala obísť ani čelné sklo a stierače. Výhľad z auta je predpoklad bezpečnej jazdy. Ak vaše stierače nedokážu zabezpečiť bezpečný výhľad nemôžeme hovoriť o bezpečnej jazde.

V neposlednom rade by ste sa mali venovať aj kontrole všetkých poistiek a to ako PZP tak aj havarijnému poisteniu. Havarijné poistenie nám môže ušetriť kopec peňazí a starostí napr. v prípade ak Vám praskne od kamienku čelné sklo. S klasickou PZP sa takáto škoda ťažko vymáha. Kvalitu a cenu poistenia si môžete overiť v pohodlí domova online cez internet cez kalkulačku.

You may also like...